• Mateusz Daniluk

Rehabilitacja po operacji konfliktu panewkowo-udowego cz.2

Aktualizacja: 12 gru 2019


Witaj na drugiej odsłonie posta dotyczącego rehabilitacji po artroskopowym leczeniu konfliktu panewkowo-udowego z naprawą obrąbka. Jeżeli nie czytałeś poprzedniej części, to znajdziesz ją TUTAJ.


Gdy po skończonym 5-tym tygodniu (licząc od operacji) można odstawić kule, rozpoczyna się kolejny etap usprawniania. Należy pamiętać, że przyzwolenie na poruszanie się bez kul nie oznacza od razu możliwości chodzenia na wielogodzinne spacery czy wznowienia pracy fizycznej. Ciało potrzebuje czasu na adaptację do obciążeń, więc czas do ok. 7-ego tygodnia po zabiegu należy traktować jako etap przejściowy, w którym warto, aby kule były jeszcze w zasięgu ręki. Elementem na który warto zwrócić uwagę, w tym okresie to prawidłowe obciążanie nogi. U pacjentów po operacjach ortopedycznych kończyny dolej, często dochodzi do podświadomego odciążania operowanej nogi. Może to prowadzić do powstania dysfunkcji w nodze przeciwnej.Warto również poświęcić uwagę na reedukację odpowiedniego obciążania stopy oraz naukę prawidłowego wzorca chodu, ze szczególnym uwzględnieniem symetrycznej długości kroku i prawidłowej pracy miednicy.Fizjoterapia manualna w tym okresie powinna opierać się na odzyskaniu pełnego zakresu ruchu w stawie biodrowym oraz na eliminacji nieprawidłowych kompensacji. Najczęściej ograniczonymi kierunkami ruchu jest wyprost i rotacja wewnętrzna. Terapię manualną należy uzupełniać poprzez samodzielną pracę pacjenta z gumą.


Mobilizacja wyprostu stawu biodrowego


Mobilizacja rotacji wewnętrznej stawu biodrowego


Równie istotne jest odbudowywanie siły i kontroli motorycznej operowanej nogi. W pierwszej kolejności koncentrujemy się na odbudowaniu prawidłowego balansu mięśniowego w obrębie miednicy. Kluczem do prawidłowego funkcjonowania okolicy biodra jest prawidłowy stosunek siły mięśni pośladkowych do zginaczy biodra. Aktywację krótkich rotatorów, których funkcją jest centralizacja głowy kości udowej w panewce stawu, możemy uzyskać poprzez ćwiczenia rotacji zewnętrznej z aktywnym napięciem do wyprostu.

Aktywny wyprost biodra z dodaniem ruchu rotacji zewnętrznej stawu biodrowego


W kolejnym etapie wprowadzamy również ćwiczenia globalne, aby odbudowywać siłę największych grup mięśniowych, zarówno w warunkach skurczów koncentrycznych (takich, w których przyczepy danego mięśnia zbliżają się do siebie) jak i ekscentrycznych (takich w których mięsień kontroluje swoje rozciągnięcie przeciwko oporowi zewnętrznemu).


Martwy ciąg jednonóż

Przysiad Bułgarski


Trzeba pamiętać też o treningu kontroli motorycznej, który stymuluje układ nerwowy do odpowiedniej pracy. W tym celu można wykorzystywać np. zmniejszanie płaszczyzny podparcia lub elementy niestabilnego podłoża.


Wykorzystanie maty sensorycznej jako przykład treningu układu nerwowego


Zwiększamy również intensywność treningu wydolnościowego na rowerze stacjonarnym. Można ją modyfikować poprzez modulowanie czasu, obciążenia czy kadencji pedałowania. W 6/7-ym tygodniu po operacji, można również wybrać się na basen, jednak w początkowym etapie zalecane jest pływanie z 8 wypornościową między nogami. Jazdę na rowerze zewnętrznym można bezpiecznie włączać do aktywności po upływie 14-tu tygodni po operacji. Więcej informacji znajdziecie na ten temat TUTAJ.

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco ! 

©2019 by Stacja Rehabilitacja Mateusz Daniluk. Proudly created with Wix.com