• Mateusz Daniluk

Rehabilitacja po operacji konfliktu panewkowo-udowego cz.1

Aktualizacja: 12 gru 2019Ostatnie dwie dekady stoją pod znakiem dynamicznego rozwoju diagnostyki i możliwości leczenia stawów biodrowych. Jeszcze nie tak dawno pacjenci byli zmuszeni czekać, aż ich biodro będzie kwalifikowało się do operacji endoprotezoplastki. Na szczęście w ostatnich latach zaczęto stosować operacje małoinwazyjne, które w znacznym stopniu oszczędzają struktury stawowe.


Na dobrą sprawę rehabilitacja powinna zacząć się jeszcze przed planowaną operacją. Jednak z doświadczenia wiem, że dzieje się tak niezmiernie rzadko i cały proces zazwyczaj zaczyna się w pierwszej dobie po operacji. Koncentruje się ona na nauce czynności samoobsługowych, instruktarzu kilku prostych ćwiczeń oraz przemieszczaniu się za pomocą kul. W trakcie chodu przy użyciu kul stosujemy obciążenie markowane, tzn. odwzorowujemy prawidłowy chód, jednak bez obciążania operowanej nogi. Istotnym elementem jest zaczynanie kroku od kontaktu pięty z podłożem z utrzymaniem prostego kolana. Wpływa to na utrzymanie prawidłowego wzorca ruchowego, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko pochylania się na stronę operowaną po odstawieniu kul.


Artroskopia niesie za sobą pewne ograniczenia funkcjonalne, których powinniśmy przestrzegać aby zapewnić optymalne warunki dla gojenia się tkanek. Chodzi przede wszystkim o odciążenie nogi w pierwszym okresie rehabilitacji. Czas ten jest uzależniony od procedury operacyjnej i powinien być ustalony bezpośrednio z lekarzem. Przy resekcji konfliktu panewkowo-udowego i szyciu obrąbka całkowite odciążenie trwa około 3 tygodni, po czym stopniowo zaczynamy obciążać nogę, by około 5 tygodnia móc odstawić kule.Kolejnym ograniczeniem jest czynne wykonywanie określonych ruchów w stawie.

Dotyczy to zgięcia stawu powyżej 90 st., a zwłaszcza unoszenia nogi prostej w kolanie. Zazwyczaj jest to ruch powodujący ból, z racji długiej dźwigni na staw i powinien być wspomagany przez ok. 6 tygodni po operacji.Niewskazany jest również ruch rotacji wewnętrznej jak i zewnętrzenej oraz odwiedzenie biodra w zakresie większym niż 20 stopni. Wynika to z ochrony tkanek, które były poddane procedurze operacyjnej.


Uzupełnienim pracy na stole, wykonywanym przez fizjoterapeutę, jest szyna CPM, która zapewnia bierny ruch stawu. Szyna powinna być ustawiona z zakresie bezbolesnym dla pacjenta. Stosowana kilka godzin w ciągu doby, zapewnia optymalną pracę stawu, odżywiając go i korzystnie wpływając na metabolizm tkankowy. Po okresie stosowania szyny włączamy również jazdę na rowerku stacjonarnym. Początkowo ustawiamy wysoko siodełko, aby zmniejszyć kąt zgięcia stawu biodrowego, a opór powinien być ustawiony na minimum.


Równie ważną częścią tego okresu są ćwiczenia, mające na celu utrzymać maksymalną możliwą sprawność tkanki mięsniowej. Jak powszechnie wiadomo, po operacji siła mięśnia jak i jego przekrój poprzeczny drastycznie spada. W pierwszym okresie ćwiczenia powinny być proste i wykonywane bez bólu. Skupiamy się głównie na:


Aktywacji grupy pośladkowej,

Aktywacji mięśnia czworogłowego uda,

Aktywacji łydki,

Skurczu izometrycznego przywodzicieli.


Należy pamiętać, że decyzję co do okresu trwania ograniczeń funkcjonalnych należy skonsultować z lekarzem. Tylko współpraca pozwoli osiągnąć optymalny czas powrotu do sprawności.


W kolejnym poście opiszę dalszy proces postępowania rehabilitacji po operacji konfliktu panewko-udowego.

Powodzenia :-)

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco ! 

©2019 by Stacja Rehabilitacja Mateusz Daniluk. Proudly created with Wix.com