• Mateusz Daniluk

Kompleksowe leczenie zaburzeń skroniowo-żuchwowych

Zaburzenia prawidłowego funkcjonowania kompleksu skroniowo-żuchwowego to dosyć głęboki worek objawów obejmujący wszystkie problemy połączenia żuchwy z czaszką. Nie jest to dokładana diagnoza, jednak możemy zaliczyć do niego wszelkie problemy w obrębie mięśni żucia, bruksizm, czy problemy z samym stawem skroniowo-żuchwowym. Konsekwencję takich problemów możemy odczuwać bezpośrednio w okolicach twarzy lub skroni lub nieco dalej np. jako bóle głowy, ograniczenia ruchomości kręgosłupa a nawet problemy na poziomie miednicy.


Kto na pierwszej linii frontu?


Przy takich dolegliwościach, pacjenci szukają pomocy u różnych specjalistów. Często są to stomatolodzy, ortodonci, fizjoterapeuci, neurolodzy lub laryngolodzy.


Kto na ratunek?


Najtrafniejszą odpowiedzią na to pytanie zdaje się być stomatolog lub fizjoterapeuta. Jeden i drugi posiada odpowiednią wiedzę aby zidentyfikować problem w kompleksie skroniowo-żuchwowym.

Diagnoza powinna być oparta o rzetelny wywiad oraz badanie, aby określić która tkanka ma zostać poddana leczeniu. Jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że zaburzenia w obrębie narządu żucia mają charakter wieloczynnikowy i mogą być konsekwencją innych chorób układowych.

Jak wygląda kompleksowa opieka w przypadku chorób narządu żucia?

Badania pokazują, że leczeniem pierwszego wyboru jest leczenie zachowawcze czyli nieoperacyjne. Taki rodzaj terapii bazuje na kilku aspektach:


Terapia manualna

W której głównym narzędziem są ręce terapeuty, może być nacelowana na różne tkanki. Z jej pomocą leczy się zarówno zaburzenia mięśniowe - aby przywrócić prawidłowy balans napięcia mięśni, jak i zaburzenia stawowe - aby przewrócić prawidłową ruchomość stawu. Terapeuta manualny poprzez badanie kliniczne potrafi znaleźć również inne dysfunkcje w ciele pacjenta, wpływające na okolice twarzoczaszki.

Ćwiczenia

Jeżeli efekty zabiegów manualnych mają się utrzymać to powinno się je uzupełniać o indywidualnie dobrane ćwiczenia. Mogą mieć one różny charakter np. zmniejszanie napięcia mięśni żucia, zwiększanie kontroli układu nerwowego nad tymi mięśniami lub korekcja postawy ciała.


Szynoterapia

Pacjenci skarżący się na problemy stawów skroniowo-żuchwowych podczas wizyty u stomatologa mogą zostać zaopatrzeni w szynę. Z jej pomocą można utrzymać prawidłową relację żuchwy z krążkiem stawowym lub uzyskać pozycję relaksującą dla mięśni. Stomatolog wydaje zalecenia co do czasu stosowania szyny oraz decyduje czy jest wymagane jest dalsze postępowanie np. W zakresie poprawy zgryzu.


Nie tylko ciało

Bardzo często objawy somatyczne w naszym ciele, również w okolicach twarzy i szczęki mają podłoże emocjonalne. Jeżeli masz dużo problemów, żyjesz w ciągłym stresie lub Twoje relacje z bliskim pozostawiają dużo do życzenia (delikatnie mówiąc), to leczenie samego ciała może okazać się nieskuteczne. Wtedy warto skorzystać z pomocy specjalisty w osobie psychologa. Ma to ogromne znaczenie np. W leczeniu bruksizmu.


Nie tylko specjaliści

Należy pamiętać, że nasze ciało stanowi jedność a nie zbiór poszczególnych elementów. Wynika z tego, że proces przywracania zdrowia powinien obejmować znacznie więcej obszarów naszego postępowania, niż leczenie pojedynczej tkanki. Jeżeli źle się odżywiasz, mało śpisz czyli kolokwialnie mówiąc „źle się prowadzisz”, to samo chodzenie do fizjoterapeuty i zakładanie szyny może nie wystarczyć.


A na dodatek

Jako dopełnienie terapii manualnej, można również wykorzystywać zabiegi fizykoterapii w postaci prądów TENS, naświetlań lampą sollux czy ultradźwięków. Jednak jest to tylko dodatkowa forma wspomagania leczenia i nie jest ona konieczna.

Zdarza się, że leczenie należy wspomóc farmakologicznie np. w przypadku dużych stanów zapalnych.

Trzeba jednak pamiętać, że fizykoterapia czy przyjmowanie tabletek przeciwzapalnych ma sens w odpowiednim okresie od urazu i ma jedynie wspomagać, a nie stanowić główną formę leczenia.


Gdyby wszystkie metody zawiodą

Należy rozważyć leczenie małoinwazyjne lub inwazyjne. Ale o tym w innym wpisie :-)


Podsumowując

Problemy rejonu skroniowo-żuchwowego wymagają konkretnej diagnozy oraz kompleksowej opieki wielu specjalistów, aby leczenie było możliwie szybkie i skuteczne. Jednak dużo zależy również od Ciebie.

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco ! 

©2019 by Stacja Rehabilitacja Mateusz Daniluk. Proudly created with Wix.com