• Mateusz Daniluk

Klikanie przy otwieraniu ust. W czym jest problem?

Aktualizacja: 12 gru 2019


Czy zdarza się, że w trakcie mówienia, jedzenia lub ziewania słysz kliknięcie w okolicach ucha?

Pstrykanie towarzyszy Ci przy każdym ruchu żuchwy, a może występuje sporadycznie przy mocniejszym otwarciu ust?


Klikanie w okolicach ucha jest objawem charakterystycznym dla zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego. Na staw ten składa się głowa stawowa utworzona przez kość żuchwy oraz dół stawowy uformowany przez kość skroniową. Staw położony jest około 0,5 cm do przodu od ucha, co tłumaczy fakt, że jego zaburzenia mogą być dobrze słyszane przez pacjenta.Anatomia stawu skroniowo-żuchowowego


Za dźwięk przeskakiwania może być odpowiedzialnych kilka różnych struktur tj. więzadła stawu, dysbalans mięśniowy czy zbyt duża ruchomość stawu. Najczęściej jednak klikającym winowajcą jest krążek stawowy. Znajduje się on między głową żuchwy, a dołem stawowym i dzieli staw na piętro górne i dolne. W środkowej części jest cienki, natomiast na końcu przednim oraz tylnym -jego wymiar zwiększa się. W prawidłowych warunkach, podczas otwierania ust, mięsień skrzydłowy boczny pociąga za krążek i ten wraz z głową żuchwy przemieszcza się ku przodowi do pełnego otwarcia ust.


Prawidłowa biomechanika stawu skroniowo-żuchwowego


W przypadku zaburzeń pracy stawu skroniowo-żuchwowego może dochodzić do podwichnięć, czyli do nieprawidłowego ustawiania się dysku względem partnerów stawowych. Najczęściej występującym zaburzeniem jest podwichnięcie przednie, w którym dysk przy zamkniętych ustach ustawia się przed głową żuchwy. W takiej sytuacji, podczas otwierania buzi może dochodzić do repozycji krążka (lub też nie), tzn. że w trakcie ruchu dysk "wskakuje" na swoje prawidłowe miejsce. Moment w którym krążek przeskakuje nad głową żuchwy jest słyszany jako kliknięcie. W sytuacji zamykania ust następuje kolejny przeskok, w którym krążek znowu nieprawidłowo ustawia się przed żuchwą.


Przednie przemieszczenie krążka stawowego z redukcją


Klikanie stawu skroniowo-żuchowowego może być bolesne, ale nie dzieje się tak zawsze. Ból podczas kliknięcia jest wskazaniem do podjęcia fizjoterapii, natomiast samo kliknięcie już niekoniecznie. Jeżeli klikanie występuje sporadycznie, nie dochodzi do dewiacji przy otwieraniu ust - czyli do zbaczania żuchwy na którąś ze stron - to nie ma konieczności wybierać się z tym do terapeuty. Badania pokazują że nie ma korelacji między bólem, a przemieszczaniem się krążka stawowego.

Jeżeli natomiast podczas żucia, mówienia czy ziewania odczuwasz ból lub masz ograniczony zakres otwierania ust powinieneś udać się z tym problemem do fizjoterapeuty.Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco ! 

©2019 by Stacja Rehabilitacja Mateusz Daniluk. Proudly created with Wix.com