• Mateusz Daniluk

Czy żucie gumy jest zdrowe?

Aktualizacja: 30 gru 2019


Gumy do żucia ozdabiają swoimi kolorowymi opakowaniami większość sklepów spożywczych i stacji benzynowych. Wybór jest spory, zarówno jeśli chodzi o firmy jak i smaki. Jednak czy żucie gumy może mieć jakiś negatywny wpływ na nasze zdrowie?


Parafunkcje

Żucie gumy zaliczamy do parafunkcji, czyli do nieprawidłowych nawyków w obrębie narządu żucia. Takie nawyki mogą skutkować przerostem mięśni żucia, bólem mięśniowo-powięziowym czy problemami ze stawem skroniowo-żuchwowym.


Dobrze, ale zaraz, ktoś powie "żuje gumę od czasu do czasu i nic mi nie jest"


Więc, aby takie nawyki jak żucie gumy, obgryzanie paznokci, długopisów czy innych twardych przedmiotów było groźne dla naszego zdrowia, muszą zachodzić z odpowiednią częstotliwością i intensywnością.

Jaką?

Przekraczającą tolerancję strukturalną naszego organizmu, która dla każdego jest inna, a na dodatek nie jest w żaden sposób mierzalna. Dlatego najrozsądniej jest ograniczyć wszystkie występujące parafunkcje, aby "dmuchać na zimne" i minimalizować konsekwencje jakie z nich wynikają.
Ale co z tą gumą?

Sprawdźmy co o żuciu gumy mówią naukowcy.


W badaniu przeprowadzonym na grupie prawie 250 młodych kobiet, 90% z nich przyznało się do żucia gumy codziennie. Jednak prawie połowa z nich robiła to przez minimum 3 godzinny dziennie. Badacze wykazali korelację między intensywnym dziennym żuciem (3h i więcej) a bolesnością mięśni odpowiedzialnych za żucie oraz zaburzeniami skroniowo-żuchwowymi. [1]


W innym badaniu zakwalifikowano 50 młodych osób i podzielono ich na grupy które żuły gumę z różną intensywnością przez dłuższy czas. Zauważono, że używanie gumy do żucia raz w tygodniu może powodować przerost mięśnia żwacza (tego, który poszerza nam policzki). Jednak najwięcej zaburzeń skroniowo-żuchwowych w postaci bólu stawowych i mięśniowo-powięziowych zauważono w grupie która żuła gumę przez min. 3h dziennie. [2]


Inne badanie obejmowało 200 osób, z których połowa żuła gumę codziennie, a druga połowa była grupą kontrolną. Tutaj również wykazano, że intensywne żucie gumy wpływa na częstość występowania zaburzeń skroniowo-żuchwowych. [3]


Podsumowując

Wygląda na to, że gumy do żucia nie bez powodu tracą smak po paru minutach. Sięgnięcie po zieloną Orbit po zjedzeniu jajecznicy z cebulą jest jak najbardziej OK (zwłaszcza dla znajomych w pobliżu), jednak nałogowe jej żucie może Cie narazić na problemy z przerostem mięśni żucia, bólem czy klikaniem w stawie przy otwieraniu ust.


Źródła:

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10632840

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25369399

[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25203577


Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco ! 

©2019 by Stacja Rehabilitacja Mateusz Daniluk. Proudly created with Wix.com